domácí pekárna Sana

Marmelády

Domácí marmeláda - domácí pekárna SanaNaprostá většina domácích pekáren disponuje programem na přípravu marmelády, ale jedná se spíš o doplňkovou funkci, kterou ne každý spotřebitel využije. Někteří si však nemohou tento způsob výroby domácí marmelády a džemů vynachválit. Stačí vložit do nádoby stejné ingredience, jako byste dělali marmeládu na sporáku, nastavit program podle návodu, zapnout a pak už jen přijít k hotovému. Pekárna míchá i peče za vás, navíc kromě nádoby v pekárně nezamažete žádné nádobí. Tento program umožňuje také přípravu škvarků a sádla, povidel, pečeného čaje a různých kaší.

Výhody domácí přípravy

  • 100% kontrola kvality
  • libovolný výběr ovoce a jeho kombinace
  • volba druhu a množství cukru
  • úspora kalorií
  • konzervace pomocí pasterace, bez použití chemických konzervantů (éček)
  • zpracování zralého ovoce ze zahrádky, které nestíháte sníst

Jahodová marmeláda v pekárně Sana


Suroviny:
1 kg jahod
500 g želírovacího cukru 2:1
kyselina citrónová

Postup: Sklenice důkladně vymyjte horkou vodou, víčka povařte 5 minut v hrnci. Jahody nakrájejte (případně rozmixujte) podle toho, jak velké kousky máte v marmeládě rádi. Je možné použít i mražené
a není třeba je nechávat rozmrazit, pokud je tedy nechcete krájet na menší kousky. Vložte je do pekárny, zasypejte želírovacím cukrem a podle návodu nastavte program. Po skončení programu vyzkoušejte tuhost. Na studený talířek dejte lžičku marmelády, počkejte 5 minut, a pokud se zdá stále příliš řídká, přidejte 1-2 lžičky kyseliny citrónové podle návodu na obalu a nechte hnětači promíchat. Zopakujte želírovací zkoušku. Teprve pak ještě horkou marmeládou naplňte sklenice, našroubujte víčka a na 5 minut otočte dnem vzhůru. Sklenice uložte na chladné temné místo. Želírovací proces může ve sklenicích trvat více než týden, a tak nezoufejte, pokud se marmeláda i po pár dnech bude jevit příliš tekutá. Buďte opatrní při výrobě marmelády z většího množství ovoce (2 kg), které by mohlo přetéct přes okraje nádoby. Neplňte nádobu více než do poloviny. Také nepoužívejte úsporné skleněné pokličky. Teplota v nádobě by příliš stoupla a marmeláda přeteče přes okraj bez ohledu na množství.

Domácí jahodová marmeláda z domácí pekárny Sana

Další možnosti využití


Rýžová kaše. Do nádoby v pekárně nalijte litr vroucí vody (nebo horkého mléka), nasypte 200 g rýže
a přidejte vanilkový a třtinový cukr podle chuti. Zvolte program č. 5, nastavte teplotu 200 ˚C, čas 30 minut a míchání č. 1. Po zaznění zvukového signálu kaši ochutnejte a v případě, že rýže není úplně měkká nebo si jí přejete rozvařenější, ještě pár minut přidejte. V této fázi je možné jí také dosladit. Na talíři ochuťte hotovou kaši čímkoli, co máte rádi (ovoce, skořice, med, čokoláda, oříšky atd.). Doba vaření záleží také na tom, jestli používáte skleněné úsporné pokličky. S nimi budete mít hotovo rychleji.

Domácí sádlo a škvarky z domácí pekárny SanaSádlo a škvarky. Pláty vepřového sádla nakrájejte na kostičky. Na pekárně zvolte program č. 5. Pro prvních 15 minut nastavte teplotu
130 ˚C a žádné míchání. Pro následujících 105 minut nastavte také 130 ˚C a míchání na stupeň 1. Po dokončení programu škvarky
s vypečeným sádlem zkontrolujte,
a pokud se vám zdá, že jsou příliš světlé, přidejte další hodinu při 130 ˚C, nebo podle potřeby. Dvě hodiny budou stačit, pokud chcete mít škvarky spíš šťavnatější, tři hodiny pro zlatavé a vypečenější. Použití skleněných pokliček je v tomto případě zbytečné, doporučujeme přikrýt jimi nádobu jen v případě, že zpracováváte větší množství sádla (2 kg)
– zabrání vyšplíchnutí mimo nádobu.

pe%C4%8Den%C3%BD %C4%8DajPečený čaj. Připravte si 1 kg jakéhokoli čerstvého nebo mraženého ovoce, může být i kombinace více druhů. Vyzkoušejte například jahody s lesní směsí. Vložte ovoce do nádoby, přisypte 500 g bílého nebo třtinového cukru, přidejte 1 citron nakrájený na kousky (s kůrou nebo bez), 2 zarovnané lžičky mleté skořice, 5 hřebíčků a případně trochu rumu. Vyberte program marmeláda, v 1.fázi nastavte teplotu
180 ˚C, 15 minut a bez míchání, ve 2.fázi 180 ˚C, 40 minut a míchání č. 1, 3.fázi vypněte (OFF). Nádobu nepřikrývejte skleněnými pokličkami, ovoce by vypěnilo a přeteklo přes její okraje. Hned po dopečení přelijte do vymytých sklenic, našroubujte víčka a na 5 minut otočte dnem vzhůru. Použití: dejte do hrnku 2-3 lžičky pečeného čaje podle chuti a zalijte horkou vodou, v létě vyzkoušejte studenou.

Domácí povidla z domácí pekárny SanaPovidla. Do pekárny dejte 1 kg rozpůlených a vypeckovaných švestek, přidejte 200 ml vody, 200 g cukru a 25 ml octa, případně ještě trochu rumu. Někteří cukr, ocet a rum zcela vynechávají, povidla lze připravit i bez nich. Nastavte program č. 5 stejně jako v případě přípravy marmelády. Opět nepoužívejte skleněné pokličky; příliš vysoká teplota v nádobě způsobí vylití povidel přes okraje. Po ukončení pečení vyzkoušejte hustotu povidel. Je pravděpodobné, že bude nutné opakovat program 2-3x, dokud nebudou povidla dostatečně hustá. Před opětovným zapnutím programu můžete povidla také ochutnat a podle chuti přidat cukr, zejména pokud jsou švestky příliš kyselé.

Tipy a zajímavosti

  • Bílý cukr v receptech na marmeládu můžete částečně nebo úplně nahradit cukrem třtinovým nebo stévií. Marmeláda slazená čistě stévií je vhodná pro diabetiky a všechny, kdo chtějí shodit pár kilo. Nemusí ale chutnat všem, proto experimentujte nejprve jen s malým množstvím ovoce. Také počítejte s tím, že při náhradě cukru stévií bude marmelády méně.
  • Na marmeládu, pečený čaj i povidla můžete použít mražené ovoce.
  • Ochuťte si domácí marmeládou váš vlastnoručně vyrobený jogurt.