jak si vybrat pekárnu

Jak vybrat domácí pekárnu?

Proč pořizovat domácí pekárnu?



Chcete-li doma péct chléb, pekárna ušetří váš čas a činí přípravu i pečení pohodlnými. To jsou dvě hlavní výhody, které při pravidelném pečení jistě oceníte. Jen vložíte ingredience do nádoby, nastavíte program a dál se nemusíte o nic starat. Pečení v pekárně, které můžete třeba i prospat, se dá přirovnat k praní v pračce. Taky jen zapnete a čekáte, až bude hotovo. Takhle jednoduché to je. Bez pekárny je potřeba uhníst těsto ručně, vytvarovat bochník a hlídat až vykyne, abyste ho už mohli přesunout do trouby. To může leckoho brzy přestat bavit.

A proto jsou tu domácí pekárny. Upéct výborný chléb navíc zvládne i začátečník, a to mnohem zdravěji a levněji než z obchodu. Můžete přitom využít hotovou chlebovou směs nebo jakýkoli recept. Z pekárny pak vyklopíte chléb celozrnný, bylinkový, cibulový, sýrový, nebo třeba i banánový.

Řada modelů na trhu nabízí i další doplňkové programy, jako je například příprava marmelády, sádla a škvarků, jogurtů atd. Ve většině pekáren lze také připravit maso. Pokud víte, že byste i tyto funkce rádi využili, jistě to znamená o důvod víc, proč si tohoto pomocníka pořídit.

Kváskový chléb z domácí pekárny

Naše doporučení při výběru pekárny



Jste rozhodnuti koupit si domácí pekárnu, ale vůbec se v tom nevyznáte? Čtěte naše tipy, jak si správně vybrat!

1. Budete pekárnu vůbec využívat?

Rozmyslete si, jak často budete péct a jaká je pravděpodobnost, že vám na pekárnu nebude jen sedat prach. Poptejte se známých, projeďte diskuze a recenze na internetu. Odpovězte si na následující otázky:

  • Chcete se stravovat zdravěji a nekvalitní chléb z obchodu do tohoto plánu jaksi nezapadá, případně vám chybí dostatečná nabídka celozrnného pečiva?
  • Je pro vás důležité vědět, co chléb na vašem talíři obsahuje?
  • Jste celiak a chcete ušetřit na drahém bezlepkovém pečivu?
  • Už dávno pečete chléb doma, ale rádi byste se u toho méně namáhali?

Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, pak se dá předpokládat, že pekárna v rohu skříně jen tak neskončí a bude pravidelně v provozu.

2. Pro kolik lidí budete péct?

Máte velkou rodinu nebo žijete jen s partnerem? Na trhu máte na výběr mezi pekárnami, které upečou chléb v rozmezí 500 – 1800 g. Některé pekárny umějí jen malé chleby, v jiných upečete malé a střední, a pouze část zvládne i ty největší.

3. Levná nebo dražší?

Tady samozřejmě nejvíce záleží na tom, kolik jste ochotni investovat. I velmi levný přístroj za tisícovku vám může dobře posloužit, ale pokud budete péct často a chcete mít jistotu, že vám pekárna při takové zátěži skutečně vydrží, pak je vhodné připravit si vyšší částku. Pečení v levném přístroji pro vás nebude tak pohodlné – můžete se totiž potýkat s nedostatky jako je nedokonalé a hlučné hnětení, loupání povrchu formy a obecně nestálost materiálů, ale i s banálními věcmi typu postupné stírání popisků na ovládacím panelu. Nekvalitní plast navíc při pečení sublimuje, bývá cítit a zamořuje domácnost karcinogenními výpary. Hliník také není ideální. Pro dlouhodobou výdrž doporučujeme vybrat pekárnu s nezničitelným nerezovým tělem. Nerez je zároveň zdravotně nezávadná.

4. Jednoháková nebo dvouháková?

Jinými slovy – bude vhodnější pekárna s jedním nebo dvěma hnětači? Pokud víte, že budete péct výhradně malé bochníky a zrovna se vám zalíbila konkrétní jednoháková pekárna, jistě vám postačí. Při zadělávání většího množství těsta už byste ale měli problém, navíc chléb bude nikoli dlouhý, ale spíš vysoký. Vězte také, že pekárny s jedním hnětačem bývají až na výjimky prakticky stejně velké jako ty se dvěma, a příliš mnoho místa tedy neušetříte, pokud jste tak zamýšleli. My doporučujeme vybrat dvouhákovou, ať už budete péct jakkoli velké chleby a zvláště pak v případě, že chcete využívat pekárnu také pro samostatné zadělávání těst, které poté budete péct v troubě (rohlíky, koláčky atd.).

5. Jak pekárna zadělává?

Kvalita zpracování těsta do velké míry souvisí s předchozím bodem. Po tom, jestli dokáže konkrétní model pořádně uhníst těsto, pátrejte u známých, kteří už ho mají, nebo se zeptejte v nějakém diskuzním fóru věnovaném domácím pekárnám. Mějte ale na paměti, že je zcela běžnou věcí, pokud někteří uživatelé při hnětení „pomáhají“, např. vařečkou přisunují těsto blíže k hnětačům, nebo stírají do těsta mouku ulpělou na bocích formy.

Domácí kváskový chléb se sezamovými semínky

6. Budete péct jen chléb, nebo požadujete další konkrétní doplňkové programy a funkce?

Naprostá většina pekáren má pevně přednastavené hlavní i doplňkové programy. Zjistěte si proto, jaké nabízí a jestli vám budou vyhovovat. Téměř všechny pekárny například disponují programem „marmeláda“, se kterým připravíte i sádlo a škvarky a různé kaše, ale jen některé nabízejí „bezlepkové pečení“ (bezlepkově upečete v jakékoli pekárně, akorát s programem nebo s možností libovolného nastavení je to pohodlnější). U několika málo pekáren najdete také program na jogurt, čili vám úplně nahradí jogurtovač. Jiné zase umí bagety. Takový automatický dávkovač surovin naproti tomu nepovažujeme za nezbytně nutný, protože v praxi je prakticky nevyužívaný. Sklopné hnětače mohou kromě jistých výhod přinášet i nepohodlí spojené s čištěním složitějšího mechanismu a je lepší, pokud je možné hnětače ještě před pečením vyjmout. Rádi byste v pekárně také připravovali oběd? Ve spoustě modelů je to možné; jistě se různě po internetu dočtete, jak ostatní pečou sekanou nebo kuře.

7. Jaké má pekárna ovládání?

Výrobci si poslední dobou dávají záležet na jednoduchosti obsluhy, přesto si ověřte, jestli vám ovládání vaší vybrané pekárny bude sedět. Při pravidelném pečení je změť nelogických tlačítek nepohodlnou přítěží.

8. Máte místo v kuchyni?

Pekárna by určitě měla mít své místo na kuchyňské lince, zvlášť pokud jí chcete pravidelně používat. Koho by bavilo neustálé vyndávání ze skříně? Až budete přeměřovat, jestli se vám vybraný model na linku vejde, nezapomeňte zahrnout také prostor potřebný pro otvírání víka.

9. Jakou spotřebu má pekárna?

Jestliže si jí budete chtít spočítat, neřiďte se údajem o příkonu. Program přípravy chleba sice trvá několik hodin, ale nejvyšší spotřebu má pekárna jen při pečení. Za celý program se spálí orientačně 0,2 – 0,5 kWh a pekárna žere průměrně 5x méně než trouba.

10. Na co si ještě dát pozor?

Bohužel spousta pekáren včetně těch kvalitnějších neumožňuje ihned opětovně zapnout program pečení a vyžaduje, aby byla před startem vždy vychladlá. Chléb nebo buchta, které budou potřebovat dopéct, vám tak nejspíš během vychládání spadnou.

Na co pamatovat při pročítání hodnocení?



Při výběru pekárny se pravděpodobně budete řídit i diskuzemi a recenzemi na internetu. Tam se ale často objevují zavádějící negativní hodnocení plynoucí z toho, že spotřebitel nemá dostatečné informace o pekárnách a pečení. Může se pak stát, že zbytečně zavrhnete nákup pekárny, která by vám jinak vyhovovala. Na jaké názory můžete narazit?

Negativní hodnocení: Pekárna má topné těleso ve spodní třetině a chléb je kvůli tomu nahoře nedopečený.
Jak to je: Všechny pekárny mají topné těleso ve spodní třetině a nejedná se o nedostatek. Pokud je chléb propečen nerovnoměrně, uživatel pravděpodobně pekl na moc vysokou teplotu nebo příliš krátce. Je lepší péct při nižších teplotách a delší dobu. Chléb se peče nerovnoměrně i v troubě, pokud pečete zprudka. Další příčinou by mohlo být těžší těsto, než pro jaké je forma určena, nebo nevhodný recept, ve kterém je nepříznivý poměr suchých a tekutých ingrediencí (konkrétně moc mouky).

Negativní hodnocení: Chléb vypadá jako buchta.
Jak to je: Při pečení se chléb pěti stranami dotýká formy, proto se kůrka vytvoří jen navrchu. Není to na závadu, jde pouze o estetické hledisko. Stále se jedná o daleko kvalitnější chléb, než jaký byste koupili v obchodě.

Celozrný domácí kváskový chléb

Negativní hodnocení: Po hnětači mi v chlebu zůstala díra.
Jak to je: Díry nebo částečné poškození po sobě zanechá hnětač vždy. Některé pekárny umožňují hnětače ještě před začátkem pečení vyjmout, v jiných se sklopí, přesto ani takto nezůstane chléb bez drobné vady na kráse. Sklopné hnětače se tak jako tak do bochníku částečně zapečou; jejich výhoda je v tom, že je snáze vyndáte a poškození bude minimální. V případě vyjímatelných hnětačů zůstanou v nádobě osičky, na kterých jsou hnětače usazeny a ty taktéž zanechají malé díry. Pořád je ale poškození daleko menšího rozsahu, než když necháte hnětače do chleba zapéct a pak jste nuceni je vytrhnout.

Negativní hodnocení: Výsledný chléb je propadlý, pekárna špatně peče.
Jak to je: Někomu se chléb povede, někomu ne. Téměř vždy ale platí, že chyba není v pekárně. Je potřeba zvolit jiný postup nebo recept a nabrat nějaké zkušenosti s pečením. Příčinou propadlého chlebu je často příliš mnoho vody/mléka/oleje (tekutých ingrediencí) nebo droždí/kvásku v receptu. U některých pekáren je zase nutné nastavit pečení podle hmotnosti těsta. Je tedy možné, že spotřebitel chybně zvolil program pro menší chléb.

Negativní hodnocení: Mám plechovou/nerezovou nádobu a nemůžu chléb dostat ven.
Jak to je: Je potřeba počkat, až nádoba vychladne. Potom jde chléb vyklopit snáze.

Negativní hodnocení: Program pečení chleba trvá 3 hodiny a to je moc dlouho.
Jak to je: Kynutí a pečení potřebují nějaký čas, nejde o slabou stránku pekárny. Navíc u ní přece nemusíte stát. Zapnete a můžete odejít. To čekání beztak rozhodně stojí za to.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru!