domácí pekárna Sana Smart Bread Maker

Domácí chléb

Jaké jsou výhody pečení chleba v pekárně Sana? Jak si založit a namnožit kvásek, případně kde ho sehnat? Jak upéct svůj první chleba a jak to udělat, aby se povedl napoprvé?

Výhody pečení chleba v domácí pekárně Sana

  • Chléb přesně podle vašich představ – můžete vyzkoušet jakýkoli recept nebo chlebovou směs z obchodu, použít kvásek nebo droždí, bílou i celozrnnou mouku a další ingredience, např. cibuli, česnek, brambory, sušená rajčata atd.
  • Chléb bez konzervantů a dalších přídatných látek.
  • Pohodlná příprava – pekárna za vás uhněte těsto, nechá vykynout, upeče.
  • Program kvašení pro pohodlnější výrobu kvásku – pekárna udržuje přesnou teplotu pro optimální výsledek (proces výroby je tedy pohodlnější, ale pozor: pekárna kvašení neurychluje!).
  • Využití vícefázového kynutí a pečení, které je klíčové pro zachování vůně a chuti.
  • Možnost přizpůsobit si programy pekárny (časy, teploty) podle sebe, protože jsou plně nastavitelné.
  • Nižší spotřeba energie než při pečení v troubě – v pekárně upečete velký chléb za 2 Kč, v troubě orientačně za 10 Kč.
  • Chléb z pekárny vyjde levněji než z obchodu – otázkou je, jestli se o cenu výroby vůbec zajímat, když s pekárnou získáte chléb daleko chutnější, výživnější a zdravější.

Domácí pekárna Sana Standard

Domácí pekárna Sana je specialistou na přípravu kvásku a pečení celozrnného kváskového chleba.

Tipy pro první pečení chleba

  • Pro váš první chléb si vyberte recept s chlebovou nebo celozrnnou pšeničnou moukou, případně kombinaci pšeničné s menším podílem žitné (pro začátek 10 %). Upéct celožitný chléb je náročnější a začátečníkům se často nepovede. Dopracujte se k němu postupně!
  • Poprvé pečte raději menší chléb.
  • Nebojte se začít rovnou s kváskem místo s droždím. Kváskové pečení nevyžaduje nějaké velké zkušenosti.
  • Nenechejte péct první chléb zcela bez dozoru. Jehlovým teploměrem kontrolujte teplotu uvnitř bochníku. Jakmile dosáhne 95 ˚C, je chléb hotov. Příště už budete vědět, že např. chléb podle receptu od babičky o váze 800 g je potřeba péct 1 hodinu 35 minut, natrvalo nastavíte program a tento konkrétní chléb už nebudete muset při příštím pečení hlídat. Vždy záleží na receptu, hmotnosti chleba, zvolené teplotě a také na tom, jestli používáte úsporné skleněné pokličky. Ty pečení zkrátí.
  • Pokud se první pokus nezdaří, nezoufejte. I propadlý nebo potrhaný chléb bývá chutnější než ten z obchodu. V návodu přiloženém k pekárně je několik příkladů možných nezdarů a doporučení, jak je řešit. O radu, jak příště zamezit neúspěchu a upéct úžasný chléb, si můžete napsat také do našeho diskuzního fóra, případně využijte e-mailový nebo telefonický kontakt.
  • Chcete-li mít jistotu, že se vám první chléb určitě povede, přihlaste se na naše kurzy pečení chleba.

Jak si založit a namnožit kvásek?


Založení kvásku sice zabere 5 dní, ale každý den mu věnujete maximálně 5 minut. Příprava je tedy jednoduchá a nenáročná na váš volný čas, je potřeba pouze trpělivost. Množení darovaného kvásku je samozřejmě rychlejší – vyroste během jednoho dne (ke každé objednávce pekárny Sana přikládáme startovací kvásek, ale také si o něj můžete napsat na info__at__sanaproducts.cz, nebo můžete využít kváskovou mapu).

Připravte si větší sklenici (0,7 l) a jakoukoli mouku, nejlépe žitnou (celozrnnou nebo chlebovou). V případě, že máte bezlepkovou dietu, použijte kukuřičnou, pohankovou, případně jáhlovou mouku. Postup zavedení kvásku je stejný.

Založení kvásku

založení domácího kvásku1.den: Do sklenice dejte 60 g mouky a přimíchejte 75 ml vlažné vody. Přikryjte utěrkou nebo volně položeným suchým víčkem a nechte při pokojové teplotě stát do druhého dne. Lepší variantou je vložit sklenici s kváskem do pekárny a nastavit kvašení na 24 hodin při teplotě
26-28 ˚C.
2.den: Zamíchejte, přidejte 30 g mouky a 75 ml vlažné vody. Opět zamíchejte. Vznikne řidší těstíčko.
3. a 4.den: Zamíchejte, přidejte 30 g mouky a 35 ml vody. Před zakrytím znovu pořádně zamíchejte.
5.den: Kvásek je hotový, můžete péct chléb.
Poznámky k zavedení kvásku: Změny ve sklenici zpozorujete až druhý den – objeví se bublinky a jemně nakyslé aroma podobné vůni šampaňského (pokud je cítit po octu, nebo acetonu, tento kvásek vyhoďte a začněte znovu). Teprve třetí den začne nabírat na objemu. Nelekejte se, až začne kvásek klesat, jde o přirozený průběh.

Množení a udržování kvásku

Pokud využijete náš recept níže, nespotřebujete všechen kvásek. Přidejte do tohoto zbytku dalších 30 g mouky a 35 ml vody a přikrmujte stejným množstvím každý následující den. Pokračujte tak dlouho, dokud nebudete mít dostatečně vzešlý kvásek pro další chléb. Pokud chcete péct dříve, přidejte první den 60/100 g mouky a 75/125 ml vlažné vody, druhý den 50/30 g mouky a 60/35 ml vody – záleží také na velikosti chleba. Některé recepty vyžadují i 800 g kvásku, v takových případech můžete klidně přidat 500 g mouky a 625 ml vody v rámci jednoho "krmení". Nechcete-li nic vážit, přidejte zkrátka tolik mouky a vody, aby vzniklo řidší lepivé těstíčko, které je možné pohodlně míchat lžící. Jestliže chcete péct naopak později, zbytek kvásku vydrží až týden v lednici (v případě, že ho potřebujete uložit do lednice na delší dobu, přidejte 2 lžíce žitné mouky). Pak ho vyndejte a počkejte, až bude mít pokojovou teplotu. Přikrmte moukou a vodou, druhý den znovu. Jakmile kvásek vyběhne a pak klesne, můžete péct (nebo přikrmit, nebo vrátit do lednice). Kromě chlazení a mražení je možné zbytky kvásku také usušit. Aktivuje se stejně jako v předchozích případech přidáním mouky a vody.

domácí chléb z pekárny Sana

Recept na váš první chléb v pekárně Sana


Suroviny:
120 g kvásku
600 g celozrnné pšeničné mouky
400 g vody
6 g soli
2 lžičky kmínu
3 lžíce oleje (olivový, slunečnicový, sezamový, lněný…)

Postup:
1. Do nádoby pekárny Sana nasaďte hnětače, nalijte vodu, poté nasypte mouku, do mouky dejte kvásek, olej, kmín a sůl.
2. Nádobu usaďte do pekárny.
3. Podle návodu nastavte programy hnětení, kynutí a pečení (varianta s úspornými pokličkami nebo bez).
4. Pro začátek nechte pekárnu otevřenou a odstartujte navolený program. Hnětače začnou zpracovávat těsto a na stěnách nádoby pravděpodobně bude zůstávat mouka – tu stírejte pomocí dřevěné špachtle do těsta.
5. Po dokončení hnětení vyndejte hnětače a mokrou rukou těsto uhlaďte. Pekárnu zavřete a program bude pokračovat.
6. Až zvukový signál ohlásí ukončení pečení, pomocí jehlového teploměru zjistěte teplotu uvnitř bochníku. Pokud dosáhne 95 ˚C, je chléb hotový.
7. Vyjměte nádobu i s chlebem z pekárny a nechte asi půl hodiny chladnout. Teprve potom chléb vyklopte.
nakrájený domácí chléb z pekárny Sana

Další tipy a zajímavosti

  • Jakýkoli chléb skladujte v utěrce, nikoli v papírovém nebo dokonce mikrotenovém sáčku. Vydrží vám déle čerstvý, neokorá a nebudou v něm bujet plísně. Uložte ho na chladném místě.
  • Chléb můžete zmrazit. Jeho chuť, vůně ani výživová hodnota se neztrácí.
  • Pro předcházení nadýmání je dobré jíst pomalu a jídlo řádně rozkousávat. To platí i pro chléb. První fáze trávení žitných sacharidů začíná už v ústech, a pokud jíte rychle, dochází k zažívacím potížím.
  • Pokud jste bochník nestihli sníst, zbylé krajíčky usušte a použijte je později do polévky, guláše, nebo z nich umelte strouhanku.