Nejen makrobiotici, ale kdokoli z vás si může pochutnat na velmi lahodném sladkém pokrmu amasaké. Rafinovaný cukr ani sladidlo v něm však nenajdete, a proto je tak zdravé! Svou sladkou chuť získává prostřednictvím přirozeného procesu fermentace, při kterém dochází ke štěpení složitých cukrů. Po ochutnání neuvěříte, že do něj nikdo nenasypal cukr, ale opravdu je to tak.
Základní surovinou je obilovina, nejčastěji rýže, ale můžete použít i jáhly, oves, pohanku, kroupy, nebo jejich kombinaci.
Rozemletá nebo rozmixovaná naklíčená pšenice vmíchaná do rýže pak poslouží jako startér fermentace, díky kterému kašička příjemně zesládne. Celiaci a alergici na lepek mohou místo pšenice použít rýži KOJI, jejíž cena je bohužel o dost vyšší (500 g za cca 450 Kč), ale s jedním balením si uděláte amasaké desetkrát.
Suroviny:
250 g jakékoli rýže (případně jáhly, oves, pohanka, kroupy nebo kombinace)
2 lžíce naklíčených pšeničných zrn nebo 50 g rýže KOJI
Postup: Uvařte rýži, vložte jí přímo do nádoby pekárny Sana SmartBreadMaker a nechte jí vychladnout na takovou teplotu, abyste v ní udrželi prst (50-60 ˚C). V této chvíli přidejte 2 lžíce usušených naklíčených zrn, která jste těsně předtím rozemleli nebo rozmixovali na prášek. V případě použití rýže KOJI vysypte 50 g přímo ze sáčku (nevaří se, ani nemele). Zapněte míchání na 2-3 minuty, aby se rýže se startérem pořádně promísila a poté nastavte teplotu 40-50 ˚C. Proces sládnutí trvá asi 6 hodin. Občas promíchejte a ochutnávejte. Jakmile se zdá rýže dostatečně sladká, buď hned snězte, nebo zahřejte na minimálně 90 ˚C a za současného míchání hnětači nechejte 15 minut prohřívat, případně vařit. Tím ukončíte proces fermentace, který by v opačném případě pokračoval do alkoholového kvašení, amasaké by zkyslo a způsobilo zažívací potíže.
Kde vzít naklíčenou pšenici a rýži KOJI? Obojí se dá koupit na internetu, případně v některých obchodech se zdravou výživou. Pšenici si ale snadno naklíčíte sami. Zrna pšenice ozimé, která taktéž pořídíte na internetu (např. v našem e-shopu) nebo ve zdravé výživě, na noc namočte do vody. Ráno nasypte zrna do sklenice, zakryjte lehkou utěrkou a uložte na temné místo. 2-3x denně zrna proplachujte vodou, kterou nechejte vždy pečlivě odtéct, aby nedošlo k plesnivění. Naklíčená zrna můžete začít sušit, jakmile mají klíčky 2-3 mm; nenechte je přerůst přes 1 cm. Rozložte je například na pekáč a nechte schnout jen zvolna, nedávejte do trouby ani do sušičky. Dokonale usušenou pšenici dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici.